איסלנד 2009 חלק 10 הדרך לאקוררי

תופעות געשיות רבות מתרחשות באיסלנד. הן מהוות כמחצית מהתופעות המתרחשות בעולם כולו ונובעת מקו השבר בין הלוח הטקטוני האירופאי והלוח הטקטוני האמריקאי . בהמשך הם  נפגשים לאורך האי איסלנד וחוצים אותו מצפון לדרום לאורך עמק ואגם קאלדידלואר ובהמשך  בשמורת פינגווילר, גם לאורך הרמה המרכזית.

באיסלנד יש 26 דתות רשומות. חלקם לותרנים, קתולים 3000 פגנים ועוד.

מהעירה בורגרנס

אנחנו נוסעים צפונה על כביש מס 1
הויטה או "נהר ראש" איסלנדי , נהר שמשמש לרפטינג. בדרך,קניון מרהיב ביופיו.נהר הויטה הוא נהר קפוא המהווה עורק החיים של האזור Borgarfiord.  רוב הנהרות העיקריים באזור מתרוקנים לתוך Hvita וכמו רוב הנהרות,הנהר מלא בסלמון .

זהו אחד הנהרות המרכזים באיסלנד,הסלמונים נמצאים באיזור ברינה שאליו נשפך נהר הטהוירה,נהר הסטורמאר, הנורדורה הפלוקאדאלסה ויש גם שפך פתוח סקוגיי אליו מתנקז נהר גרימסה.  הצמתים בנהרות הם הנקודות העיקריות לדייג.  כל צומת עשויה לייצר בין 150-250 סלמונים בכל קיץ וגם הרבה פורלים ימיים.

ריקהולט
הוא אחד המקומות ההיסטוריים החשובים באיסלנד ומהווה מרכז תרבות במשך מאות שנים.  כאן ביתו של סוררי סטורלוסון מנהיג והיסטוריון שחי מ-1206-1241 ונרצח ע"י אויביו. הוא היה סופר ומלומד גדול. רוב יצירותיו נודעו בשם סנורה אורביס סנוראלאוגה.
במקום בריכה תרמית שנמצאת בחווה אליה נהג להגיע דרך מנהרה ממקום מגוריו. באזור הרבה מעיינות מים חמים. מצד שני ,הטמפרטורה הנמוכה ביותר באי.

דילדארטונגהובר, פלא בפני עצמו מהווה הנקודה החמה ביותר והגדולה ביותר באירופה. יש במקום מפלים, דגי סלמון. ריקהולט משמשת גם מרכז מידע לתיירים.

הוסאפל
הוא אחד היערות הבודדים של איסלנד לכן גם פופולארי. באזור קרחון לנגיאוקול וברנאפוס.


BREIDAFJORDUR

אזור גדול המכיל שדות לבה וסביבם הרים ייחודיים. במקום גדלים חזזיות, פירות יער לרוב ויש בו כמה מסלולי הליכה.
בולט בנוף הר בולה בצורתו החרוטית המיוחדת.
במקום אוניברסיטה בשם ביפורסט.

BREIDAFJORDUR הוא  שדה לבה קשוח ביותר שנוצר לפני 3000-4000 שנה ויש בו מכתשים רבים. בשולים צומחים אברש צמרי, ליבנה וערבה.  התושבים נהגו לנצל את המכתשים כחומר לבנייה. היום נאסר על שימוש באדמה לבניה והמקום משמש שמורת טבע. נוף מרשים.  מי שלוקח אדמה, נקנס בקנס ענקי. יש מסלולי טיול לאורך הנהר נורדורה ואגם הארדואטן.

תושבי הווממסטאנגו
הנקודה הבאה בדרך הם כפריים. המקום מהווה מרכז דייג מרכז מסחרי ותיירותי וממוקם 7 ק"מ מכביש הטבעת.  מתבסס על דיג כאשר הדייג העיקרי הוא שרימפס.  היום מתרכז העיסוק בתיירות. המרחק  מרייקיויק הוא 197 ק"מ ב"מנהרת הלוויתן".

האוואמסטאנגי HVAMMSTANGI
הוא כפר הנמצא על מפרץ מדפיורדור , מרכז תיירותי ומסחרי עבור המחוז משנת 1846 כ- 7 ק"מ מכביש הטבעת. התושבים מתבססים על דייג ותיירות. באזור ציפורים רבות ומשמש לתיירות ומעבדת מחקר לצפרים.

סטדרסקאלי STADARSKALI


משמשת מרכז שרות גדול בדרך לאקוררי,
HEMMISTANGI

לאוגארבקאקי    LAUGARBAKKI

הוא כפר ממוקם באזור האזורים הגיאוטרמיים. על גדות הנהר המזרחי של הסלמון. הבתים הראשונים שנבנו כאן נבנו בשנת 1933 ממלט , במקום הוקמה פנימיית האדה שהופך למלון בקיץ החל מ-1970 . יש במקום אינספור אגמים איזורי רכיבה חוות מסעדות דייג ועוד.

חשוב למי שנוסע במקום להתעדכן בתנאי מזג האויר ומצב הכבישים באזור.

בלונדוס  BLONDUOS

בלונדוס היא עיר חוף קטנה בחלק הצפון מערבי של איסלנד. כ -1000 אנשים חיים בעיר.  המרחק ל-רייקיאוויק הוא
245 ק"מ של מנהרה, מנהרת "הלוויתן במפרץ".  אנחנו הגענו בנסיעה עילית בכביש.  עצרנו בעיר לרגע כי בעיר גר אביו של המדריך המקומי.  כאשר הגענו, הכל היה סגור, התברר שראש העיר נפטר וכל העירה הגיעה להלוויה
האזור ידוע במוזיאון הטכסטיל שנפתח ב-1976 בבנין קטן וב-2003 עבר לבניין בו מוצג הצמר האיסלנדי והריקמות האופייניות.  יש במקום כנסיה רומנסקית יסוד לעבר של טינגוויליר.

כבשים על הדרך

בנהר בלונדה  יש נקודות דיג מעולות.  הנהר חוצה את העיר לשני חלקים. ונחשב לאחד הנהרות הטובים ביותר לדייג סלמון באיסלנד, יש בנהר גם פורלים. בעיר,מקום לעיבוד דגים ובשר. יש בנהר צפיפית רבה של דגים בעלי משקל של 4 ק"ג ויותר לכן המקום פופולארי ביותר, עונת הדייג מתחילה ביוני ומסתיימת בספטמבר. בעקבות הדייג יש במקום תירות מיוחדת. בלונדוס מזמינה אליה צפרים שמגיעים למקום לעבודה מדעית,לשייט קייאקים הליכה, רפטינג ועוד.
אין באזור הרבה בתי מלון ומלון בלונדוס הוא היחיד שפתוח כל השנה. בקיץ ישנם קוטגים פתוחים.

סקאגאסטרונד SKAGASTROND
מאז המאה ה-15 המאוחרת מהווה מרכז מסחרי לעיבוד דגים ופירות ים ,תושבי המקום היו הראשונים לבנות ספינת דייג מאובזרת למרות התנגדות הגדולה. היוזם נקרא "הקאובוי האיסלנדי" האליורן האגרטארסון. הוא יצר על חשבונו, הקים תחנת רדיו ויזם פסטיבל שמשך אליו מבקרים מכל המדינה. למעשה יצר חיי תרבות באיסלנד.

ווארמאהילד    VARMAHLID

העירה נמצאת על פרשת דרכים על כביש מס 1 הכפר התפתח סביב שרותים למטיילים הרבים שפוקדים את המקום. יש בו תחנת דלק, דואר,מרכז מידע,סופר,מסעדות ומלונות, יש שפע של מים גיאוטרמיים וחממות רבות בהן מגדלים פירות טרופיים וירקות, את המקום מייערים לעתיד כדי למנוע סחף ומצד שני לאפשר קמפינג ועוד. העירה היא מרכז הספר.  במקום מוזיאון עממי שמאכלס את ההיסטוריה המקומית שהיא בין העתיקות באיסלנד.

סאודרקוקור  SAUÐARKROKUR

היא עיר מפרץ עשירה בדייג ועיבוד דגים. היא המקור העיקרי של תעסוקה ותעשייה קלה ושרותים לחוות באזור.
באזור שני איים,דרנגי  ו-מאלמאי,הם קרובים למקום ומשמשים מקום למטפסי הרים שאוהבים אתגרים וצוקים יפים.
מידי שנה נערך במקום פסטיבל רוכבי סוסים שמושך מבקרים רבים. באביב  יש ארועי דייג שמושכים גם הם תיירות רבה.

קלמנסוגי
עוד עירה מיני רבות, לפני 20 שנה היו כאן קרחונים, ודב מסוג פולה בר נכנס לעיר. לא הצליחו לגרש אותו ולא הייתה ברירה אלא להרוגו.  הוא שמור במוזיאון למען הדורות הבאים.
הדובים מגיעים לאיסלנד מגרנלנד על פיסות קרח שצף בחפשם אחרי מזון. חבורה של רוכבי סוסים חונה לצהרים.

מנהג מקובל באיסלנד לטייל בחברותה על גבי סוסים.
באזור ישנם שועלים ארקטיים שמחליפים את צבעם בחורף ללבן.
הגענו לאינדסטרולסקגה, פיורד שנפגש עם האוקינוס זו היא פיננסולה פיורד ויש בו שני איים מלאים בציפורים.  בהמשך, מפעלים ליבוש דגי קוד, מלון נובה המלון העתיק ביותר בן 90 שנה.  ביקרנו בקפה גולי בעיקר לשרותים עברנו ליד הכנסיה המקומית והביקרי (מאפיה) המפורסם של המקום.

בהמשך, אקוררי בירת הצפון

המסלול שעברנו עד לאקוררי

חלק 1

חלק 2

חלק 3
 חלק 4
חלק 5  
חלק 6
חלק 7
חלק 8
חלק 9
חלק 10

סיוע בביטוח לאומי וזכויות בעלי מגבלה (נכים)-חינם

אודות ethy abrahamy

הידע, הוא טיפה באוקינוס. החיים קצרים. גם בהתניידות בכסא גלגלים השמים אינם הגבול. בבלוג,רשמים מטיולי,מדע,מתכונים,בעלי חיים,מוזיקה קלאסית,ספרים ועוד. ברוכים הבאים! לשנה החדשה לקחת את כל ימי השנה לנקות אותם היטב מ-קנאה, שנאה, גזענות, קמצנות, אגואיזם,רוע לב, דמעות תנין, מחלות ועוד. הקדישו בכל יום שליש לעבודה והיתר לשמחה וחדוות חיים. תוסיפו לזה כפות גדושות של אופטימיות, מנה גדושה של אמונה ב-אני מאמין שלכם, מעט נתינה ויהיה לכם יום נפלא
פוסט זה פורסם בקטגוריה איסלנד, טיולים, עם התגים , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

אשמח לתגובתכם,יום נפלא

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.